Evander da Silva Ferreira

Bugün sizlere Galatasaray’ımızın birkaç yıldır yaşadığımız ciddi bir sorun olan merkez orta saha (8 Numara) problemine merhem olabileceğini düşündüğüm bir oyuncuyu tanıtacağım Evander da Silva Ferreira . 9 Haziran 1998’de Dünya’ya gelen Brezilyalı oyuncu Vasco da Gama alt yapısında yetişip A takımında 34 resmi maça çıkıp 3 gol atıp 2 assist yaptı.
2014 te seçildiği Brezilya U17 Milli takımında 11 maça çıkıp 7 gol atıp 4 assist yaptı. Bu yıl Danimarka ekibi Midtylland’a transfer olan genç oyuncu toplamda 18 maça çıktı 9 gol 2 assist yaptı Midtylland’ın 10 numaralı formasını terleden oyuncu bu maçların 15’ine ligde çıkıp bu 15 maçta 6 gol atıp 2’de assist yaptı.

Gelelim oyuncunun özelliklerine , topla ilişkisi gayet iyi olan oyuncu orta alanda oyunun yönünü iyi değiştirebildiği gibi toplu topsuz koşuları da iyi yapabiliyor. Pasörlüğü iyi olan oyuncu gayet iyi de bir şutördür attığı gollerin büyük bölümünü ceza sahası dışından mesafe fark etmeksizin yaptığı vuruşlarla kaydetmiştir. Gerek orta alanda merkeze girip sol veya sağ çapraza merkezden güzel ara pasları gönderebiliyor gerekse forma numarasının hakkını verircesine rakip kaleye yakın 3.bölgede ceza alanına yakın bölgeden özellikle hitzfeld bölgesinden attığı gollük paslarla kreatif bir oyuncu görüntüsü çiziyor ki hitzfeld bölgesinden hatta daha da uzaklardan atabildiği gollerle gözlerin pasını siliyor adete. Özellikle tek pasları çok iyi yapabilmesi ve maç genelinde tek pasları devamlı deneyip eskilerin değişiyle “topu koşturtan” bir oyuncu olması bize ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Set oyunlarındaki zaafiyetimizi bu tarz bir oyuncunun önderliğinde minimuma indirebiliriz 1 oyuncuyla ne kadar düşürülebilirse..

Günümüzde 4-4-2 de merkez orta saha olarak oynayan oyuncu 4-2-3-1 ve 4-5-1 gibi dizilişlerde de oynayabiliyor. Önümüzdeki süreçte 4-4-2 öncelikli olarak birçok dizilişte sahaya çıkmak istediğimizi özellikle 4-4-2’ye dönmek isteyeceğimizi ön görerek bu oyuncunun paylaşımını yapmak istedim sistemi bilen benimsemiş bir oyuncu olmasıda artı bir yönü bence.

Oyuncu aslen merkez orta saha oyuncusu olmasına rağmen sol açık sağ açık dediğimiz kanatlardada görev yapabildiği gibi ofansif orta sahada da oynayabiliyor.

Gelelim zayıf özelliklerine topa karşı çok sert değildir maç içinde dönem dönem güzel geri dönüşler yapıp gerek kayarak gerekse ayakta topa müdahele edereken güzel toplar çalsada top rakipteyken olan bölümde kendisini 1-2 tık geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Oyuncunun benzediği oyuncuları soracak olursanız Thiago Alcantara ve Marek Hamsik diyebilirim tarz ve oyun stili olarak ama dediğim gibi onlar kadar sert gözü pek bir oyuncu değil şu an fakat aradaki ciddi yaş farkını da unutmayalım lütfen.

Sezon başı kiralık olarak alınan oyuncu 2.5 M € gibi bir İskandinav takımına göre gayet yüksek bir meblağ ile satın alma opsiyonu kullanıldı. Hocamızın söylediği “satılabilecek oyuncu” profiline tam uyan bir oyuncu çok yüksek rakamlara çıkılmadığı takdirde iyi bir yatırım olacağını düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*