Sporda ki Siyaseti Temizleyin Sn. İmamoğlu

        

 Öncelikle vurgulamak isterim ki, bu bir, spora siyaset bulaştırma yazısı değildir. Daha önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı eliyle, sporumuza bulaştırılan siyasetin, yine İBB eliyle, bir an önce temizlenmesi talebidir.

         İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, 15 Haziran 1990 yılında dönemin Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderilen yazı ) belediye bünyesinde bulunan İETT, İTFAİYE ve İSKİ Spor Kulüplerinin birleştirilmesiyle kurulmuştur. İbb Spor Kulübü 2013/2014 sezonu sonunda, Spor Toto 1. Ligi Şampiyon tamamlayarak, Spor Toto Süper Ligde yarışma hakkı elde eder.

Başakşehir Futbol A.ş. kuruluşu

         İbb Spor Kulübü 04.05.2014’te şampiyon olduktan ve Süper Ligde yarışma hakkı elde ettikten 36 gün sonra, 10.06.2014 tarihinde, Ticaret sicil gazetesinin 10.06.2014 tarih, 8587 sayılı nüshasına göre, Göksel Gümüşdağ ve şu an ki Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un da arasında bulunduğu 6 ortağı tarafından, 7 milyon sermaye ile, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş. adında bir sermaye şirketi kurulur.

        Ticaret Sicil Gazetesi’nin, 25.06.2014 tarih ve 8598 sayılı nüshasına göre, İBB Spor Kulübü Derneği Futbol Şubesi tüm aktif ve pasifleriyle, süresiz olarak, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’ne devredilir. Bu devirle, İstanbul’luların vergileriyle, 2014-2015 sezonunda, Süperligde yarışma hakkını kazanan, İBB Spor Kulübü futbol şubesi ve Süperligde yarışma hakkı, Göksel Gümüşdağ ve ortaklarının sahibi olduğu sermaye şirketine geçmiştir. Devir nedeniyle, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’nin, İbb’ye bir bedel ödediğine dair resmi bir açıklama yapılmamıştır.

İBB Spor’un, kurulan şirkete devri hakkında

        Bir ihale açılsa, İBB’nin, 100 milyonlarca TL gelir elde edebileceği Süperlig yarışma hakkının bedelsiz şekilde, Göksel Gümüşdağ ve ortaklarının sahibi olduğu, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’ne devri, hem hukuka, hem de Uefa’nın finansal fair play kriterlerine açıkça aykırıdır. Bu devirden, İBB ve İstanbul halkı açıkça zarar görmüştür.

       Yine bu devirden sonra, birçok İBB şirketinin ve kamu ihalelerinin daimi kazananı bir çok şirketin, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’ne sponsor olduğu da herkesin malumudur.

       İstanbul’da yaşayan bir seçmen olarak, yeni İBB Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu’ndan, mazbatasını alır almaz, ilk iş olarak, İBB Spor Kulübü Derneği Futbol Şubesinin, tüm aktif ve pasifleriyle, süresiz olarak, İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’ne devri süreci hakkında bir inceleme başlatmasını ve uğranılan kamu zararının tazmini için hem devri yapan İbb yetkilileri hem de muhatap İstanbul Başakşehir Futbol Yatırımları A.Ş.’ne karşı hukuki girişimlerde bulunmasını rica ediyorum. Tüm İstanbul halkının ve tüm futbolseverlerin de bu talebe iştirak edeceklerini düşünüyorum.

            İkinci olarak da, İBB ve bağlı şirketleri ile, son ismiyle, İSTANBUL BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. olan kulüp arasındaki tüm sponsorluk ve tahsis anlaşmalarını derhal sonlandırarak, buradan elde edilecek kaynakları, İstanbullu gençlerin spor yapması için harcamasını rica ediyorum. Başakşehir futbol kulübünün de, Cengiz Ünder’in satışından gelen para nedeniyle, İBB’nin desteğine ihtiyaç duymadığı da aşikar olup, iptal edilecek anlaşmalar ve süper lig yarışma hakkı devri için İBB’ye ödenecek tazminatlar da, Başakşehir Futbol Kulübünde bir sıkıntıya yol açmayacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*