Artık Daha Güçlü

YUKATEL DENİZLİSPOR – GALATASARAY

Verimli bir kamp dönemi geçirdik. Bu cümleyi çoğu muhabirden duymaya alışkınız elbette fakat neden? Rakım farkı, peki bu rakım gerçekten bu kadar önemli mi? Elbette önemli rakım farkının oyuncuların maksimum V02 kapasitesini pozitif açıdan olumlu yönden etkilediği bilinmektedir. Kamp dönemince eğimli bir yol üzerinde koşan futbolcularımızı gördük, bu koşu normal bir kardiyovasküler antrenmana göre çok daha ağır bir antrenman stilidir. Burada Bartalli’nin futbolculara acımadığını çok net görebiliyoruz. Bu koşunun sebebi aslında çok net: Fonksiyonellik. Yani bir çok adelenin daha fazla stres altında kalmasını ve dayanıklılığın artmasıdır. Calf kası çok daha aktif, hamstring kası çok daha gergin, quadriceps çok daha sert. İşte bu 90 dakika koşacak, istediği dakikada oyun temposunu değiştirebilecek bir Galatasaray demektir.

Peki bu kum havuzu nedir? Sand Pool antrenmanı denilen antrenman stili tamamı ile ayak bileği için geliştirilmiş bir metottur. Oyuncunun ani dönüşlerde, ani çıkışlarda veya düşüşlerde sağlam yere basması ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Ayak bileği stabilizasyonu bir şutu mükemmele yaklaştıracak şevlerin başında gelir. Bir şutun anatomisi aslında core bolgeşi(merkez bölge) ve ayak stabilizasyonudur. Her antrenmanı takıma göre ince eleyip sık dokuyan bir teknik heyetimizin olması bizim adımıza sevindirici. Bu sene elbette rakipleri zor bir lig bekliyor. Çok iyi hazırlanan (sportif performans) ve çok dayanıklı bir Galatasaray geliyor. İşin en mutlu edici kısmı transferi gerçekleşen kulübe oyuncularının kampı verimli bir şekilde geçirmeleri sağlandı. Bu durum imparatorun kulübe kozunu geçmiş yılların aksine bizim lehimize çevirecektir.

Galatasaray lige ve şampiyonlar lige sert ve iyi bir şekilde hazırlandı. Birde rakibimizi değerlendirelim, onlarda durum nedir?

Rakibimiz çalışmalarına 1 Temmuz tarihi ile başladı. Biz ise 4 Temmuz tarihi ile başlayıp 16 Temmuz tarihine kadar çalışmalarımızı Florya’da sürdürdük. Rehavete kapılmadan erkenden çalışmaya başlayan rakibimiz kadrosunda büyük bir rotasyon gerçekleştirdi (14 giden oyuncu). Bu giden oyuncular yerine lig tecrübesi daha fazla olan oyuncular ile sözleşme imzaladılar. Bunun anlamı süper ligin yeni ekibi olarak görülen Denizlispor bu sene ligin sürpriz ekiplerinden biri olabilir. Deplasman problemimizi de hatırladığımız zaman bu maçın bizim adımıza zorlu geçeceğinden şüphemiz yok. Bu maçı bizim seviyemizi kendi açımızdan yorumlamamız adına güzel bir fırsat olarak görebiliriz. Tüm bunları göz önüne aldığımız zaman mağlubiyet veya beraberlik ihtimallerinin gerçekleşmesi, bu maç bazında bizim için sürpriz olmamalı. Dayanıklı olan, ayakta kalan bu maçtan 3 puanı cebine koyacaktır. Denizlispor deplasmanını ligin ilk haftasında geçmek bizim adımıza kazanç olarak değerlendirebiliriz. Rakiplerimizin de ilerleyen haftalarda kadrosu oturmuş, bire birde etkili oyunculardan kurulan Denizlispor karşısında puan kaybı yaşamaları muhtemel. Takvimlerde Mayıs ayının yeniden Galatasaray yazılacağı bir lig olması dileği ile…

İmparatorun dile getirdiği gibi: NEREDE KALMIŞTIK?

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*