LİFE KİNETİC VE FUTBOL

Life Kinetic çok uzaklarda değil Almanya’dan doğan bir sistemdir.Bugünlerde ise büyük plazalarda bazen bu uygulama yapılmaktadır. Bu sistem daha hızlı düşünmeyi hızlı karar vermeyi mükemmeliyetçi olmayı aşılar.
Almanya’da 2009 yılında Penka’da 30 öğrenci ile yapılan bu testte,denek öğrencilerin duruş anatomisi postür stabilizasyonları %145 oranında iyileşmiştir.Göz-el göz-ayak koordinasyonlarında ise %8-%11 arasında artışlar gözlemlenmiştir. Hareketlerin zorluk seviyeleri arttıkça bu oranların dahada yükseldiği iddia ediliyor.
Öte yandan futbolda kullanımını aslında Almanlar yollardır yapıyor Bayren Münich u17 kadın takımının bile bu teknik ile ilgili bir tanıtımı mevcuttur(https://youtu.be/eMir-XPFDAY). Peki bu yöntemi daha da cazip kılan bir kullanıcısı da var hemde bunu Dortmund dan beri yapıyor. O isim JURGEN KLOOP. Evet o da kullanıyor. Ya sonuçlar ne durumda peki Brendan Rodgers’tan takımı aldığı gibi bu sisteme başlayan Kloop 116 km takım ortalaması koşusu ile sezonunu kapatıp Brendan Rodgerstan aldığı takıma 4 km koşu mesafesi daha kazandırdı. Ve şu anda kendisinin ünvanı Şampiyonlar ligi şampiyonu ve Süper kupa şampiyonudur. Bunu gözden kaçırmamalıyız,bu sistem Kloop için çok önemli. The Set Pieses’e konuşan Life Kinetic kurucularından Horts Lutz “Jurgen, Anfield’de görev aldıktan kısa bir süre sonra beni tuttu ve Liverpool ile bir şeyler yapmamız gerektiğini söyledi” dedi.İşte burasıydı önemli olan çünkü tüm sistemlerini kuran bir antrenör kısa bir süre sonra tekrardan bu sistemin içerisine giriyor. Dortmund da kendisi parlatan o kompakt takımın çoğu zaman hatasız olan takımın formülüydü bu sistem. Ve bu sistemin ülkemize gelmesi Ankaragücü’yle başladı. 2014 senesinde bu sistemi kullandı farklı bir hava gelen takım tekrardan Süper Lig’e taşındı bu süreç o ekonomik krize rağmen 3 sene sürdü ve taşındı takım aslında belki de son kurşundu küçümsenmeyecek kadar önemli bir sistem hızlı düşünen göz-el göz-ayak hakimiyetini çok iyi kurabilen bir takım muhteşem olması çok ta zor olmayacak takımdır. En önemli konu ise egzersizin antrenmanı çok eğlenceli kılması ağır aneorobik antrenmanlar sonunda oyuncuların bir oyunmuş gibi bir yarışmış gibi oldukça eğlenmesini de hedefleyebilecek ve daha verimli daha kaynaşan bir antrenman olunması maç anında her dakikaya yansır. Burada asıl önemli nokta ise oyuncuların yüksek nabzı esnasında kolay karar verebilmesi bir ikili mücadele bir penaltı 3 e tek halinde savunma hali ? Bir çok alanda işe yarar oyuncuların bireysel niteliklerini fazlasıyla üst levellara taşır herkese saygılar.

Maritimo B takımı LİFE KİNETİC çalışması
(https://youtu.be/SAabg3RGoEE)

Dortmund zamanlarından Kloop un dediklerinin son bölümünün özeti: Bu çalışmalar sayesinde ileride başarının geleceğine eminim.(https://youtu.be/nPSjk2tjohE) Sizce geldi mi? 😌

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*