WELLCOME TO ALI SAMIYEN HELL

Welcome to hell yani cehenneme hoş geldiniz. Ali Sami Yen’deki o meşhur pankart. Bilmeyeniniz yoktur herhalde? Bilmeyenler şimdi öğrensin. Bilenler için de biraz nostaji yapmış oluruz. Fena mı olur?

90’lı yılların başında Ali Sami Yen kapalısında yerini almış ve kısa zamanda takımla ve stadla özleşmiş gelmiş geçmiş en iyi pankartlardan. Çünkü kimse sahaya çıktığında karşısında welcome to Ali Sami Yen hell (Ali Samiyen cehennemine hoşgeldiniz) yazısını görmek istemez.

Yabancı takımlarla yapılan maçlarda göz önüne çıkmış ve 1992-1993 sezonunda oynanan o meşhur Manchester United maçıyla hafızalara kazınmıştır welcome to hell. Elbette ki oyuncuların hakkı yenmez ama belki de en büyük pay tribündeydi o maçta. Ali Sami Yen tribünleri pankartın hakkını veriyor adeta rakiplerine cehennem oluyor.

Kapalı tribünün ortasında Welcome to Ali Sami Yen hell pankartı altında tribün tek ses olmuş. “No way out! , no way out!, no way out! “diye bağırıyor

Çıkış yok diyor Galatasaray taraftarı ve arkasından bir tezahurat daha geliyor;

“We are the best, we are the best, we are the best Galatasaray”

Pankartlar tribünlerin gösterişidir, emeğidir. Taraftarın yazılı göstergesidir. Bez parçasının üstüne yazılan, çizilen emektir. Şimdi her ne kadar TT Stadyumunda oynadığımız Avrupa maçlarında yeni nesil welcome to hell pankartı açılsa da kapalıda ki sarı bezin üstüne kırmızıyla yazılmış Ali Sami Yen cehennemine hoş geldiniz pankartının yerini tutmuyor.

Son olarak da bir kaç futbol adamının Ali Sami Yen cehennemi için dediklerini hatırlayalım.

Manchester United’ın eski teknik direktörü Alex Ferguson:

“1992’deki Galatasaray maçını unutamıyorum. 3-3 biten ilk karşılaşmanın rövanşında Ali Sami Yen’deki pankartlar ve tezahüratlar hala hafızamda”

Manchester United efsanesi Ryan Giggs:

“Asla Galatasaray’ınki gibi bir deneyim yaşamadım. Santradan iki saat önce zemine bakmak için sahaya çıktık ve stat tamamen doluydu. Tezahürat muhteşemdi; bir taraf başlıyor, sonra diğeri, sonra sessizlik, sonra da hepsi birden bağırıyor. İlk başlarda güzeldi, ama sonra hiç de öyle değildi.”

Milan efsanesi Paolo Maldini:

“Kimse bana o statta 25 bin kişinin olduğuna inandıramaz.

Herkes şikayetci değildi bu durumdan, bizim gibi burayı seven de vardı. O isim de efsane hakem Collina’dan başkası değildi. Collina Ali Sami Yen cehennemi için şunları söylüyor:

“Bu cehennemi çok seviyorum”

Bizde seni seviyoruz Collina.

Tekrar bir Ali Sami Yen cehenneminde görüşmek üzere. Hoşçakalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*