Sportif Performans Etkenleri Üzerine

@hkymet : Merhabalar Mertcan bey. Yazı hayatında başarılar dilerim öncelikle.
Sizler sporun içinde faal görevler alan, İnsanları da bu alanda bilgilendirmeye çalışan önemli kişilersiniz.
Sizlere göre belki basit ama bizim gibi işin mutfağında olmayan insanlar için önemli bazı suallerim olacak.
Fiziksel performans anlamında üstün olabilmek için çok ciddi antrenmanlara ihtiyaç duyuluyor günümüz endüstriyel futbol dünyasında. Antrenmanların fiziksel ve zihinsel anlamda sporcuyu yıpratmaması için birincil öncelikler nelerdir?

@mertcan : Öncelikle söyledikleriniz için teşekkür ederim. Gününüz modern futbolunda sportif performans çok önemli olup antrenörler futbolcudan çok olimpik bir atlet yetiştirme yarışındalar. Bu da daha tempolu,daha hızlı ve daha dayanıklı oyuncularla gerçekleşebiliyor. Bunlara örnek olarak beslenme,uyku,yaşam tarzı vs birer örnek oluşturabilir.

@hkymet : Takviyeler meselesine hep ön yargı ile yaklaşılır. Genel itibariyle yaşamın belirli dönemlerinde performans desteği için kullanıldığı düşünülen takviyeler belirli bir zaman sonra deformasyon, sinir sistemi tahribatı ve fizik performans düşüklüğüne sebep olur şeklinde yaygın bir kanı var. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Ayrıca neden takviyelere ihtiyaç duyarız?

@mertcan : Bu kanı aslında şu şekilde gelişiyor genç yaşta spor yapan amatör ya da profesyonel sporcular hep level atlamak için en fazlasının en iyisi olacağı kanısındadır. Size belirli ölçüde katılıyorum misal 18-19 yaşında spor yapan bir bireyin ön hipofiz bezinde üretilen hgh(human growht hormone) insan büyüme hormonunu tetikleyecek arginine gibi aminoasitler kullanıp ilerleyen süreçte bu üretilen hormonun artık bir etki olmadan çalışamayacak hale getirmesi bir örnek olabilmektedir. Ama bu takviyeler işinin ehli olan insanların gözetimi altında kullanıldığı zaman çok pozitif bir geri dönüş veriyor bazı performansa en direkt yönden etkisi olan takviyeler vücudumuzda yok kadar az üretilmekte ve bunların takviyesini almak durumundayız bundan dolayı takviyelere ihtiyaç duyarız.

@hkymet : Anladım. Uzman görüşü önemli. Yani kendimiz dilediğimiz şekilde herhangi bir ürünü alıp rastgele kullanmamalıyız.

@mertcan : Kesinlikle öyle bunlar şaka değil elbette ama Canan Karatay’ın dediği gibi kalp büyümesine de yol açmaz doğru olan doğru dozajlarda yaptığımız antrenmanın şiddetine göre kullanılmalıdır.Aksi takdirde fazla alınan suyun bile zararı vardır. Burada önemli olan doğru bir biçimde ihtiyaçların doğrultusunda ve yapılan antrenmanın sertliğine göre kullanılmasında sakınca yoktur.

@hkymet : Peki. Alınan ürünlerin, yapılan antrenmanlar neticesinde değişen vücut kimyasının “karar verme” yetisi üzerinde tesiri nedir? Yani daha açık sorayım. Beyin sistematiğine doğrudan tesir edecek ürünler midir? Alınacak takviyelerin direkt muhatabı neresidir?

@mertcan : Bununla ilgili şöyle cevap verebilirim bir takım testesteron arttıran ürünlerde mevcut ( tribulus terrestiris) gibi bu takviyeler elbette sinir sisteminde bir takım hormonal değişikliler ile kısa süreli tahribatlar verebilir. Agresiflik yada alınan termojenik bir ürün ile kan şekerinin aniden düşüp pankreasta İgf-1 hormonu salgılanmasıyla uykusuzluk açlık ve bununla birlikte asabiyet getirebilir. Ama bunları en aza indirgemek için GABA(gamma amino bütrik asit ) tarzı birazcık daha sinir sistemini dünlendiren yoğun supplement kürlerinin PCT(post cycle therapy) kür sonrası tedavi şeklinde önerebiliriz.

@hkymet : Bir üstadım şöyle söylemişti. “Türk insanı, tembel olduğu için yeteneğe inanır. Çünkü çalışmak çaba sarf etmeyi gerektirir”. Sence performans anlamında günümüz futbol dünyasında yetenek ile çalışmaya nasıl bir oran verirsiniz? Safi yetenek ile maksimum hangi seviyelere çıkılır? Çalışmanın yeteneğin üstüne kattığı “ekstralar” nelerdir?

@mertcan : Bu birazcık spor kültürü ile alakalı birşeydir. Spor bence kültürdür üstadınız çok güzel söylemiş bizim spora kültür bir saygı olarak bakmamız gerekir spor adamlığı budur.Günümüzde eski bir futbol oyuncusu bile kendisi için topçu demekte bunlar elbette çok uzun konular fakat şöyle demeliyim. Yetenek elbette elde olan bir durum bir Allah vergisi fakat günümüz futbolu için aslında bir hiç demektir. Koşu yeteneği olan bir sporcu kusursuz bir dripling ile 2-3 rakibini ekarte eder ve o son vuruş için son patlayıcı güce ihtiyacı vardır.O topu çıkaramamasının ayağından 3 nedeni vardır: 1. Dayanıksız olması 2. Çalışmaması 3.Odaklanamaması ama şuan performans adına konuştuğumuz için 3. Şıkkı elemek durumundayım o şutu çıkarması için farklı driller kurarak buna antrenmanda çalışması gerekir. Life kinetic yazımda aslında bunu anlatmaya çalıştım ne kadar yetenekli olursan ol modern futbolda spor bilimi denilen bir temel var bu doğrultuda bilim ile hareket edilmelidir. Maalesef ki o duvarlarımıza astığımız oyuncular şuan en beğenmediğimiz oyuncuların yedeği olurlar. Böyle bir süreç içerisindeyiz.

@hkymet : Son vuruş meselesi oldukça ilgi çekici. Affına sığınarak biraz konu dışında da olsa bir soru sormak istiyorum uygun mudur?

@mertcan : Fiziksel anlamda futbolcu büyük bir efor sarf etmiş ve 2-3 oyuncu geçerek attığı mükemmel dripling den sonra artık tamamıyla tüm tüketilen enerjisini artık doğru bir formda şuta bırakmak için geç kalmıştır. Genelde iyi forvetler bu yüzden sürekli dripling atmazlar çünkü yakıtlarını doğru tüketmeleri gerekmektedir. Burada bir kanat oyuncusuyla bir forveti ele alırsak aslında iyi bir kanat oyuncusu bu oyuncuları geçtikten sonra doğru formda vurmak için çok enerjiye ihtiyaç duyar. Çünkü takımın genelde çıktığı her atakta o başroldür,sona geldiğinde bunu yapamamasının sebebide maç içerisinde sürekli bir enerji tüketmesidir.Aslında olay tekrardan Life Kinetik de bitiyor yüksek nabız esnasında karar verebilmek bu işte çok önemli.Zihinsel oluşumuysa tamamen kararlılıkla alakalıdır. Genelde oyuncular yakın köşeye oynarlar bu tarz driplinglerden sonra bunun zihinsel sebebi tabii ki de fiziksel olarak enerji tüketiminin verdiği acının beyine bir uyarısıdır buna çoğu zaman insülin duvarı denilir. Zihin olmayacağını bilir o köşenin fakat enerji bitmiştir ve çıkması gerekir topun burda tecrübe dediğimiz olay devreye girer ondan dolayı büyük isimler oldukları yerleri fazlasıyla hak etmekte.

@hkymet : Harika bilgilerle donanmış oluyoruz sayende.
Mevkiler bazında farklı farklı antrenman metotları muhakkak uygulanıyordur sanırım. Biraz bunları açsak? Mesela savunmada daha fazla konsantrasyon ve atletizm, orta sahada çevre kontrolü ve pas kabiliyeti, forvet bölgesinde ise sezgilere ek olarak rakibe kendini unutturma ya da rakibi şaşırtma. Bu basit temellerden gidersek, hangi mevki hangi antrenmanlara daha etkin çalışır? Bir de tüm takımın ortak çalıştığı antrenmanlar nelerdir?

@mertcan : Aslında yinelemek gibi olacak fakat bu çabuk düşünme,hızlı hareket etme ve yüksek nabız esnasında doğru karar veren oyuncuları yaratıyor. Genelde taktik ve tekniksel anlamda senaryolar üretilir. Hücum veya savunma senaryosu,atak yeme veya atak yapma olarak ikiye ayrılır. Burda atak yeme esnasında 3 e 1 ve 5 e 2 tarzında farklı atak senaryoları ile oyuncuların first touch için doğru karar verebilecekleri an ya da bölge antrenör tarafından eğitilir tüm takımın toplu yapabileceği taktiksel antrenmanlar ise dar alanda paslaşma,tek dokunuşla ortada tarzında antrenman metodları vardır. İşin Fitness ve Atletik performans alanında uzman olduğun için yanlışım var ise affola..

@hkymet : Bir sporcunun, antrenman, maç saatleri haricindeki özel yaşantısında asli dikkat etmesi gereken unsurlar sence nelerdir? “İstanbul”un nice büyük yeteneği “yemesinin” gerekçeleri nedir?

@hkymet :Tabii ki aslında en önemli olan şey bu.Dünyada futbolcular özellikle genelde iyi kazandıkları için işleriyle alakalı çoğu kavramdan uzak bir şekilde sporculuk karıyerlerini sürdürmekteler bu iş biraz önce değindiğimiz kültür konusuna geliyor futbol bir kültürdür her spor gibi ama amatör bir vücut geliştirme sporcusu sporunun gerektirdiği çoğu şeyin daha doğrusu ne yaptığının çoğu zaman farkında burda önemli olan toplum ne diyor? Çoğu başkan, profesyonel ligleri ve federasyonları olan çoğu branşa amatör diyor. Futbolcular çok kazanan ve çoğu diyet kültürünün sporcu yaşamı kültürünün ne olduğundan genelde habersiz bir yaşam sürüyorlar. Elbette herkes çok sever yemeyi ve içmeyi fakat ne yersen o’sundur sporun her branşının içerisinde bir de buna gece hayatı girdiğinde kazanılan bol miktarda parayla beraber oyuncu yaptığı işi sadece bir iş görmektedir. Bıraksınlar herkes voleybolculara,basketbolculara vb amatör desin önemli olan amatör ruh. Burada önemli olan sporcunun sporuna duyduğu saygı eğer siz milyonlar kazanıp milyonlara oynuyorsanız milyonlara da layık olmak zorundasınız. Kazandığınız miktarın sebebi ruhsal ve mental olarak geçim derdi tarzında bir kaygınızın olmaması ve sadece işinize odaklanmanızdır. İşte bunu yapan saygı ve başarı kazanır.

@hkymet : Bu hikaye burada bitmeyecek. Katkıların için teşekkür edeceğim ama devamını da istiyorum. Şimdilik müsade isteyelim.
Bir sonsöz rica edeyim. İleride neler yapacaklarımıza ışık tutması bakımından…

@mertcan : Biz 3re3ra ekibi olarak belli yetkinliklere sahibiz. Tek amacımız futbolun sadece ısı haritası ve s 2. ve 3. Bölge olmadığını futbolun her spor gibi sportif performans olmadan olamayacağını ve bilgimiz dahilinde olan bir çok antrenman metodunu açıklayarak artık izlediğiniz müsabıkalara daha farklı bakmanızı sağlamak istiyoruz. Çok teşekkür ediyoruz takipte kalın.😌

Her gün görüştüğümüz adamla prosedüre uymakta böyle bir şey 🤣 Yaptığımız işi çok seviyor ve çok ciddiye alıyoruz. Şimdiden teşekkürler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*