YABANCI KURALI ALGISI

Yabancı kuralı Türk futboluna zarar veriyor klüpler maddi külfet altında eziliyor algısını mantıkla çürüteceğiz. Öncelikle ben de şahsen usandım ‘yabancı kuralı’ tartışmalarından o yüzden ilk ve son kez bununla ilgili yazı yazacağım.

Bu tartışmalar öncelikle hangi dönemlerde çıkıyor diye dönüp baktığımızda Galatasaray maç kazandığında daha çok gündeme geliyor hatta puan kaybettiğimiz dönemlerde hiç bir kimse bunları konuşmuyor bile.

Sebeplerine baktığımızda bu kuralı getiren kişi veya kişilerin başında Fatih Terim olması hem Fatih Terim ismine karşı besledikleri düşmanlık hem de Fatih Terim’in Galatasaray’lı olması ve Galatasaray ve Fatih Terim’e karşı besledikleri nefret, düşmanlık ve kompleksleri söz konusu bu hususta.

Bu kural geldikten sonra doğru yönetilen klüplerin hem sportif açısından ne kadar geliştiğini hem ligin izlenirlik düzeyinin ne kadar geliştiğini hem de yurt dışındaki bir çok algıyı nasıl kırmaya başladıklarını gördük.

Öncelikle ülkemize transfer olacak olan oyuncular ülkeye sadece para için değil de gelip kendimi gösterebilirim geliştirebilirim diye de tercih etmeye başladılar.

Yerli oyuncularımız yurt dışında 3.-4. sınıf futbolcu muamelesi görmüyor artık. 2. liglerimizden bile Dünya klüplerine transferler gerçekleştirebiliyoruz yerli oyuncu olarak.

Milli takımın bu kuralla nasıl geliştiğine bakalım bir de isterseniz.

Bu kural tam geçtiği dönemde :

Kaleci rotasyonumuz: Volkan Babacan,Onur Kıvrak,Serkan Kırıntılı

Stoper rotasyonumuz:Ahmet Çalık,Ömer Toprak, Semih Kaya,Serdar Aziz,Hakan Balta

Sağ bek rotasyonumuz: Şener Özbayraklı , Gökhan Gönül

Sol bek rotasyonumuz: Hasan Ali Kaldırım,Caner Erkin

Orta saha merkez-ön libero: Mehmet Topal,Ozan Tufan,Selcuk İnan,Oğuzhan Özyakup

Kanat oyuncuları: Olcan,Olcay,Gökhan Töre,Yasin Öztekin,Volkan Şen

Hücumcu orta saha: Yunus Mallı,Hakan Çalhanoğlu

Forvet: Umut Bulut,Burak Yılmaz,Mevlüt Erdinç

Bir de şu anda ki rotasyona bakalım.

Kaleci: Mert Günok,Uğurcan Çakır,Gökhan Akkan,Altay Bayındır

Sağ bek rotasyonumuz: Mehmet Zeki Çelik,Nazım Sangare

Stoper rotasyonumuz: Ozan Kabak,Merih Demiral,Çağlar Söyüncü,Ertuğrul Ersoy, Mert Çetin,Mert Müldür,Kaan Ayhan

Sol bek rotasyonu:Umut Meraş,Hasan Ali Kaldırım,Emre Taşdemir

Orta saha ön libero ve merkez: Okay Yokuşlu,Dorukhan,Mahmut Tekdemir,İrfan Can Kahveci

Ofansif orta saha:Yusuf Yazıcı,Hakan Çalhanoğlu,Yunus Mallı(Emre Akbaba)

Kanat rotasyonu: Cengiz Ünder,Abdulkadir Ömür,Efecan Karaca,Deniz Türüç,Kenan Karaman

Forvet ;Burak Yılmaz,Cenk Tosun,Enes Ünal,Güven Yalçın

Yeni kadroda buraya yazamadığımız bir çok isim var milli formayı hak eden santrafor noktaları dışında her nokta gözle görülür bir şekilde yükseldi ve güçlendi eskiden 20 oyuncuyu zor bulurken şimdi istersek 2 kadro oluşturabilecek kadar oyuncumuz var ve bunların büyük bir bölümü yurt dışında oynuyor.

Yetenek düzeyi olarak olsun oyuncu karakteri insaniyet karakteri olarak ciddi bir fark varken milli takımda bu yükselişin arkasında Fatih Terim olmasını istemiyorlar.

Yurt içi transferde zorlanacağımızı bildikleri için ve kendileri yurt dışı transferde zorlandıkları için önümüze kapalı kapılar ardından lobi kurarak Galatasaray güçlenmesini engellemek isteyenler Fatih Terim’in yaptığı işlere çamur atmak isteyenler algı operasyonlarını sürdürüyor.

Klüpler maddi olarak tam tersi rahatlayabilecek durumda doğru yönetilen klüpler maddi anlamda rahatlayabiliyorlar.Ülke ekonomisine zarar veriyor diyorlar o da yalan daha iyi paraları dış ekonomiden getiriyoruz artık ülkeye döviz sokup ülke ekonomisinde de katkı da bulunuyor bu durum.Menajer ağlarına gelmeyen klüpler transfer politikasını doğru yöneten klüpler zarardan çok yarar görüyor bu uygulamadan tıpkı milli takım gibi.

BİR DE SON OLARAK KURALIN ADI YERLİ TEŞVİK KURALI 14 YABANCI ALMAK VEYA OYNATMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ AMA 14 YERLİYİ BULUNDURMAK ZORUNDASINIZ KİMSE GENÇ VEYA YERLİ OYNATMANIZA ENGEL DEĞİL İSTERSENİZ 28 TANE YERLİ YAPABİLİRSİNİZ AMA MAKSİMUM 14 YABANCI ALABİLİRSİNİZ. İNSANLARIN AKILLARIYLA DALGA GEÇMEYİNİZ ARTIK LÜTFEN.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Twitter hesabım: https://twitter.com/scoutingis

Twitter hesabımız: https://twitter.com/3re3ra_com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*