Galatasaray’ın Ffp Serüveni

    Herkese tekrardan merhabalar. Geçtiğimiz hafta yazdığım Ffp rehberinden sonra bu hafta da Galatasaray’ın mevcut Ffp anlaşmasının ayrıntılarını kaleme alacağım.

   Mevcut Ffp anlaşmamızın dışında daha önce 2 tane ffp anlaşmasına daha imza atmıştık. İlk olarak Ünal Aysal döneminde imza atıldı bu anlaşmaya. Bu anlaşma 3 senede toplam 30 milyon euro zarar ve maaş kısıtını içeriyordu. Bu anlaşmaya ne yazık ki uyulmadı. İkinci anlaşma ise D.Ö döneminde imzalandı. D.ö 3 sezonda 30 milyon euro zarar edeceğini taahhüt etmesine rağmen 147 milyon euro zarar edip belirtilen limiti 117 milyon euro aşmıştır.

   Geçmiş geçmişte kalmıştır mottosuyla bu anlaşmaları daha fazla kurcalamadan mevcut Ffp anlaşmamızı inceleyip sizlere anlatmaktır.

    D.Ö 20 Ocak seçiminde Mustafa Cengiz’e seçimi kaybettikten sonra Uefa yeni yönetimi anlaşma imzalamak için görüşmelere davet etti. Mali tablolarda yaşanan devasa zararlar sonrasında herkes Galatasaray’ın Uefa’dan men yiyeceğini düşünüyordu. O dönem görev yapan yönetim kurulu çok özenli bir çalışmayla bizi men ve transfer yasağından kurtardı. Bir önceki anlaşmada 30 milyon euro zarar yerine 147 milyon euro zarar etmiştik. Uefa men yerine 15 milyon euro para cezası verdi anlaşma sonrasında. Ancak bu 15 milyon euro’nun 6 milyon euro’su hemen,kalan 9 milyon euro’sunun ise kulübün ilerleyen yıllardaki mali tablolarına bakılarak duruma göre verilmesi kararına bağlandı.

    Gelelim geçen sene imzaladığımız Ffp anlaşmasının maddelerine ve yorumlarına;

                ⁃             Yapılandırma anlaşması, 2018/19, 2019/20, 2020/21 ve 2021/22 sezonlarını kapsamaktadır.

                ⁃             Şirketimiz, 2017/18 sezonu için azami 50 Milyon Euro ve yapılandırma sezonlarını içeren 2018/19 sezonu için azami 20 Milyon Euro, 2019/20 sezonu için azami 10 Milyon Euro başabaş hesap açığı vermeyi taahhüt etmektedir.

   (17/18 ve 18/19 sezonlarında anlaşma maddelerine uyulduğu Uefa tarafından açıklanmıştır.)

    Bu hesap açığı/denkliği/fazlalığı kulübün mali tablolarının incelenmesi sonrasında belli oluyor. Uefa’nın ilgili birimi mali tabloları inceledikten sonra kararını her yıl haziran ayı sonunda açıklar.

                ⁃             Şirketimiz anlaşma süresi boyunca personel giderleri/toplam gelirler oranında, futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde ve net banka borç seviyesine getirilen sınırlandırmalara uymayı taahhüt etmektedir.

Bu anlaşma maddesinde bahsedilen oran,gider ve sınırlamalara ait rakamlar bilinmemektedir. Ancak 18-19 sezonunda yapılan denetimlerde bu konuda bir sorun yaşanmış olsaydı Uefa yaptırım uygulardı.

-Şirketimiz, sözkonusu sezonların her birinde anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 25 kişilik UEFA A listesine 2018/19 sezonunda 21 oyuncu, 2019/20 sezonunda 22 ve 2020/21 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. 2021/22 sezonundan itibaren ise bu sınırlandırma sona erecektir.

   Bu maddenin şöyle bir istisnası var 15 yaşından sonra en az 2 yıl  altyapıda forma giyen futbolcular 21 yaşına kadar bu maddeden istisna tutulacaktır. Örneğin geçen sezon Ucl listesine dahil etmediğimiz Ozan Kabak ve Yunus Akgün’ü bu istisna sayesinde Şampiyonlar Ligi’nde kullandık. Bu sezonda Mustafa Kapı,Yunus Akgün ve Atalay Babacan’ın bu istisnayla beraber Ucl maçlarında kadroya girebilmesinin olanağı vardır.

                ⁃             Şirketimiz, bu anlaşma süresince, UEFA A Listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. Bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. Halihazırda UEFA 2017/18 A listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değildir.

     Gelelim imzalanan anlaşmanın en karışık maddesine. Zira bu madde taraftarlarımız arasında hala bir tartışma konusu. Bonservis ve kiralama giderlerinden başlayarak hangi ödemenin ffp’ye dahil olup olmadığını anlatmaya başlayalım.

                0.            Transfer edilecek oyuncunun kulübüne ödenecek bonservis bedeli Ffp’de gider gösterilecektir.

                0.            Transfer edilecek oyuncunun kulübüne ödenecek “şampiyonluk, 20 maçta oynarsa 250 bin euro bonus,hazırlık maçı oynanırsa 100 bin euro bonus” şeklindeki ek maddeler de Ffp’de gider sayılır.

                0.            Kiralanacak oyuncunun kulübüne ödenecek kiralama gideri Ffp’ye dahildir

                0.            Son olarak sözleşmelerde bulunan sonraki satıştan %20 kâr ya da 10 milyon euro üstündeki satıştan 10 milyon euro’nun üstündeki tutardan %20 kâr şeklindeki giderler de Ffp’ye dahil sayılacaktır.

   5.  Menajerlere ödenen ücretler Ffp’ye dahil değildir.

                0.            Serbest oyuncu transferlerinde oyuncuya ödenecek imza parası Ffp’ye dahil değildir.

                0.            Ucl ve Uel listesine kaydedilmeyen oyunculara ödenen bonservis ve kiralama bedelleri Ffp’ye dahil edilmez. (Örnek: James Ozornwafor)

     Gelelim satışlardaki kriterlere:

                0.            Her türlü bonservis ve kiralama geliri Ffp’ye dahildir.

                0.            Gönderilen oyuncuların sözleşmesindeki gerçekleşmesi durumunda Ffp’ye dahildir.

                0.            Mitroglou örneğini açıklayarak bu yazıyı bitirelim. Oyuncunun 2019-2020 sezonundaki bütün hakları bizdeydi. Biz bu hakkı 1.250.000 euro karşılığında Psv Eindhoven’a devrettik. Bunun yanında oyuncuya 2019-2020 sezonunda ödeyeceğimiz 2.600.000 euro maaşın 1.950.000 euro’sunu ödemeyi taahhüt ettik. Eğer bu gelir Ffp’ye dahil olmasaydı maaşın 650.000 euro’sunu ödeyeceğimizi taahhüt edip maaşın büyük bölümünden kurtulmuş olurduk.

   Bir sürç-ü lisan ettiysek affola. Eleştirilerinizi ve önerilerinizi merakla bekliyor olacağım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*