Futbol ve Fitness (1)

Öncelikle merhabalar 

Fitness çoğu bilinen aksine sadece kas inşaası yapılan (hipertrofi) sadece büyümeye veya küçülmeye yönelik çalışmaların yapıldığı bir spor değildir. Her spor branşının ana temasıdır. Günümüz modern futbolunda daha da atletik oyuncuların oynatıldığını ya da oyuncuların daha da atletik hale geldiğini görmek mümkündür. Fitness antrenmanları ya da halk tabiri ile kondisyon,salon antrenmanları gereğinden fazla önem görmemektedir. Fakat bunu profesyoneller biliyorlar ki asıl olan yeteneğin saha da ortaya çıkmasının en büyük formülü, bu salonlarda geçmektedir. Oyuncu top ile istediği kadar iyi olsun top çok yakışsın fakat günümüz futbolu sürekli pres sürekli tempo nun olduğu bir hal almıştır. Aslında ülke dışındaki çoğu takımlarımızın alamadığı olumlu neticelerin başında gelmektedir. Avrupa da bu işe daha da farklı bakılıyor sürekli yeni metodlar aranılıyor ve uygulanılıyor. Bu antrenmanların bir bölümü salonda bir bölümü oyunun oynandığı zemin yani çim suni çim vs zeminlerde uygulanıyor. Ani dönüşler düşüşler kalkışlar çıkışlar geri dönüşler bunların hepsini gerçekleştiren mekanızma kas sistemimizdir. Daha kuvvetli olmak daha dirençli olmak daha seri olmak bunların hepsi bu salonlardan veya bu antrenmanların uygulandığı zeminden geçiyor. Pliometrik antrenmanlar fonksiyonel antrenmanlar gibi bir çok antrenman metodu uygulanır. Biz ikisini ele alalım şimdilik..

PLİOMETRİK ANTRENMAN:

Latince kökenli bir kelime olan plyo-metrics ölçüle bilen artış anlamına gelen bir terimdir. 

Kısaca özeti şu ki atletin çalıştığı kas gruplarının en kısa zamanda maksimum kuvvet almasını hedefleyen bir metoddur. Akıllarda bir soru bunları uyguluyormuyuz ? Kesinlikle evet uyguluyoruz. Düşüşlerde eklemde olan adele de olan uzama ve kısalma eylemlerinin süresini daha da kısaltarak daha atletik olan sporcuları hedefleyen bir antrenman metodudur.

FONKSİYONEL ANTRENMAN: 

Vücuttaki bir çok kasın çalışmasının hedeflendiği bunu bir kaç hareketle istenilirse birleştirilerek yapıldığı sürenin daha kısa yada daha uzun bir şekilde periyotlanarak uygulandığı antrenman metodu diyebiliriz. 

Eğer Nagatomo yu yada bir çok futbolcuyu sıkı takipte iseniz bu yerde bulunan mat i görebilirsiniz. Flo win isimli bir markanın ürettiği kayganımsı bir halı gibi düşünelim fonksiyonellik demiştik ya çok güzel bir örnek olucak burada sporcu birden fazla kasını sadece bir mat üzerinde yapabiliyor bunları daha fonksiyonel şekilde çalıştırabiliyor quadriceps(ön bacak) adelesi çalışırken core(merkez bölge) çalıştırabiliyor latismus dorsi(sırt adelesi) aktifleşebiliyor hamstring(arka bacak adelesi) gerilebiliyor yada esneyebiliyor. Bu antrenman metodu havlu antrenmanı diye de geçer çoğu açıdan birbirlerine çok fazlasıyla benzeyen bir metoddur bunu amatör bir sporcu evinde de uygulayabilir. Bu antrenman metoduna Trx ile yapılan antrenmanlarda eklenebilir fonksiyonellik çok ucu açık bir şey o birazcık antrenörün isteğine sporcunun seviyesine göre değişkenlik gösterecek unsurlardır. Bu tarz örneklendirmeler yapacağız. 

Bu tarz bir sürü örnekler vericez bunu tek bir yazıya sıkıştırıp yazıp sizi de sıkmak istemedik.😊 

Unutmayın Futbol sadece 90 dakika değildir. Her aşaması her alanı her saniyesi her spor gibi önemli olan bir branştır. Sevgiler..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*