Futbol ve Fitness (2)

Futbol ve Fitness (2) 

 Tekrardan Merhabalar 

Yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Öncelikle pliometrik ve fonksiyonel antrenmanlarla ilgili basit örnekler vermiştik. Şimdi ise işin daha da derin kısımlarına inerek aerobik ve anaerobik antrenmanlara anlatıp,örneklendireceğiz.

Aerobik antrenmanlar: 

Şiddetin çok yoğun olmadığı,nabzın %75-%85 şiddetinde artış gösterildiği sportif faaliyet esnasında dayanıklılık için yapılan bir antrenman çeşitidir. 

Aerobik egzersizler genellikle uzun süreli yapılan spor branşlarında vücuttaki oksijen kapasitesini sporcunun kendi lehine kullanma çalışmasıdır. Bu antrenmanların en büyük artısı da vücutta oksijen tüketimini ekonomik hale getirmesi ve yapılan spordan daha fazla verim alınmasıdır. Bu antrenmanlar topla yada topsuz olarak yapılmaktadır. Tabikide futbol toplu olan versiyonları daha da artı sağlayacaktır. 

Anaerobik antrenmanlar:

Anaerobik egzersizler nabzın genelde %85-%100 şiddetinde artış gösterdiği antrenmanlardır. Aerobik antrenmanlar ile farkı daha kısa süreli daha yoğun bir temponun olmasıdır. Anaerobik dayanıklılık ise çok yüklü egzersizler de vücudun farklı enerji kaynaklarına yönelmesi ve vücut içerisinde az oksijen oluşumlarında bile gerekli reaksiyonun gerekli çıkışların ya da geri dönüşlerin yapılmasını hedefler. 

 Bu serinin bir cep kitapçığı bir küçük sözlük gibi olması gerektiğini düşündüğüm için her yazımda iki adet farklı kuvvet-kondisyon, atletik performans antrenman çeşitlerini paylaşacağım sizlerle teşekkürler. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*