İSVEÇ’İN YENİ BOŞNAK ASILLI YILDIZI TANKOVİC

Bugün size İsveç’te Hammarby takımında forma giyen sözleşmesi 30.06.2020’de biten bir hücum oyuncusunu tanıtmaya çalışacağım. Hücum oyuncusu dedim evet çünkü gerek sol kanat gerekse ofansif orta saha ve forvet bölgelerinde oynayabiliyor. 181 boyuna sahip olan oyuncu 22 Şubat 1995 tarihinde Dünya’ya geldi ve referans ayağı sağdır. Aslen Bosna-Hersek asıllı olmasına rağmen İsveç Milli takımını tercih etmiştir.

Oyuncu Norrköping alt yapısından Fulham alt yapısına gitmiştir sonra A takıma yükselen oyuncu Hollanda’ya AZ Alkmaar klübüne gönderilmiştir oradan ise büyüdüğü topraklar olan İsveç’e geri dönüp Hammarby klübünde forma giymeye başlamıştır 2017’nin yaz aylarında (İsveç ligi Allsvenskan için devre arası) artık oyuncunun özelliklerine geçelim isterseniz.

Oyuncunun öncelikle zayıf olan özelliğiyle başlayalım isterseniz çünkü çok uzun sürmeyecek.

Oyuncunun hava topu zaafiyeti var boyu 180’i aşkı olmasına rağmen gerek sırtı dönükken gerekse ceza alanı içinde kafa vuruşları ve hava topu idirmekte pek başarılı sayılamaz.

Oyuncunun iyi özelliklerine geçelim artık isterseniz.

Oyuncu öncelikle iyi bir bitiricir hem sağ ayağıyla hem de sol ayağıyla posizyonları iyi bitirir. İyi bir kontra atak silahı olmasına rağmen iyi bir istasyondurda. Bu yıl 08.10.2019 tarihi itibariyle 26 maçta 14 gol ve 8 assist ile Allsvenskan liginin en çok gol atan oyuncusu konumunda ve en çok gol katkısı veren oyuncu konumunda da ayrıca.

Savunma arkası koşularını iyi yapan oyuncu hem skorer hem asisster kimliğinin dışında iyi de bir şutördür. Ceza alanı dışından iyi şutlar çıkartan oyuncu iyi bir duran topcudur da. Gerek kaleye yakın serbest vuruşları gerekse korner veya orta açılacak serbest vuruşları (Mevcut Galatasaray kadrosundakilerden iyidir)..

Bunların dışında savunma katkısı da bir kanat oyuncusuna göre bayağı iyi olan oyuncu iyi bir takım oyuncusudur diyebiliriz.

Allsvenskan’da Aslak Fonn Wintry (Norveç’li sağ bek) ile birlikte başta olmak üzere üst düzey takımlara gidebilecek oyunculardan birisidir.

Arkasında oynayan Neto Borges’in gidişi sonrası düşüş yaşaması beklenirken tam aksine performansını artırdı Tankovic. Sezon sonu boşa çıkacak olan Tankovic ile resmi olarak şu an bile görüşebiliriz bizim için sezon sonu olan dönem için çok yüksek ücretler olacağını düşünmemekle birlikte yaşı da uygun diyebileceğimiz bir yerde ve bonservissiz klübümüze katabileceğimiz çıkış yapan bir oyuncu olarak görüyorum. İsveç milli takımına kadar yükselen oyuncunun önünün açık olduğunu düşünüyorum şahsen.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

https://twitter.com/scoutingis Twitter hesabıma ulaşmak isterseniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*